wz
Capo VaticanoDOMŮ / HOME 
Základní údaje
Italské regiony
  Kalábrie   
  Apulie
  Abruzzo
  Emilia Romagna
  Ligurie
Italská města     
  ŘÍM
  Florencie
  Pisa
  Benátky
  Janov
  Milano
  Reggio di Calabria
  Neapol
Spojení do Itálie
Odkazy
Cestování po FranciiWeby o Itálii

Kalábrie

Italský název pro Kalábrii je Calabria. Tento region je symbolem italského jihu, čistého moře, krásné přírody, příjemných lidí a zaručeně slunečného počasí během letní dovolené.
Krajským městem je Catanzaro, ležící na pobřeží Jónského moře. Dalšími velkými městy jsou Cosenza, Reggio di Calabria, Lamezia, Vibo Valentia a Crotone.
Nejznámějšími letovisky jsou Praia Mare, Scalea, Diamante, Cetraro, Paola, San Lucido, Amantea, oblast Capo Vaticano (Briatico, Tropea, Zambrone), Bova Marina, Guardavalle, Soverato, Montepaone, Catanzaro, Simeri, Cropani, Cariati či Sibari.

Kalábrie patří dodnes k výjimečným krajům Itálie, hlavně pro svou nedotčenou přírodu, průzračně čisté moře, bílé písečné pláže. Členité pobřeží ideální pro potápění se nachází v oblasti letovisk Tropea a Capo Vaticano, zatímco jónské pobřeží nabízí rozsáhlé písčité pláže. V Kalábrii jsou rovněž tři národní parky: Parco Nazionale dell´Aspromonte na samém jižním cípu Kalábrie, Parco Nazionale della Calabria - někdy se také uvádí název Parco Nazionale della Sila ve středu Kalábrie a na severu se rozprostírá rozlehlý národní park Pollino.

Kalábrie je dobře přístupná vlakem, automobilem i letadlem. Hlavní železniční trať vede do města Reggio di Calabria. Některé vlaky pokračují z pevniny trajektem na Sicílii z města Villa San Giovanni. Celý region je kolem dokola doslova obehnán železnicí vedoucí v blízkosti pobřeží. Do Reggia di Calabria jezdí ze severu vlaky všech kategorií. Od těch nejrychlejších a nejkomfortnějších - Eurostar Italia (označení ESItalia; globální cena, příplatek 10-15 EUR), přes rychlé InterCity (označení IC / IC Plus - příplatek 5-7 EUR) až po regionální vlaky Regionale, InterRegionale, Diretto (označení R, IR, DIR). Ty sice zastavují jako u nás osobní nebo spěšné vlaky, ale jsou taky poměrně rychlé. Noční spojení zajišťují vlaky kategorie Espresso (označení Ex), které mají lůžkové a lehátkové vozy. Noční expresy jezdí ze severní Itálie buď do Reggia di Calabria nebo z Villa San Giovanni pokračují trajektem na Sicílii a dále jedou do Sirakus nebo Palerma. Východní pobřežní trať z Reggia di Calabria na Catanzaro není sice elektrifikována, ale spojení je také dobré. Až na 4 tratě v regionu dopravu zajišťuje národní železniční dopravce Trenitalia.

Zajímavým zážitkem může být výlet úzkorozchodnou železnicí dopravce Ferrovie della Calabria, který provozuje 4 tratě v regionu. A to mezi městy: Cosenza - Catanzaro Lido, Cosenza - San Giovanni in Fiore, Gioia Tauro - Cinquefrondi a Gioia Tauro - Palmi. Kromě toho tento soukromý dopravce zajišťuje také autobusovou dopravu.

Do Kalábrie vede ze severu také dálnice, která rovněž končí v Reggiu di Calabria. Stejně jako železnicí, je pobřeží lemováno také silnicemi. Z těch pobřežních pak vybíhají do stejnojmených horských vesnic menší cesty. Například původní horská vesnice Bova Superiore se nachází asi 10 km od moře a 900 m n.m. Její "potomek" se nachází přímo u moře a vznikl mnohem později a přibral si jméno Marina. Název přímořského letoviska je tedy Bova Marina. Podobně je to i u ostaních, přičemž někdy se místo s přízviskem Marina můžeme setkat s Lido.

Pro ty, kteří preferují leteckou dopravu se v Kalábrii nachází také letiště s civilním provozem - např. ve městech Lamezia nebo Reggio di Calabria. Před několika lety se stavělo také letiště Scalea, avšak nevím, jak je to s jeho provozem.


Bova MarinaMěsta Kalábrie
  Reggio di Calabria
  Catanzaro
  Cosenza
  Lamezia
  Paola
  Tropea
Letoviska Kalábrie
  Scalea
  San Lucido
  Montepaone         
Ubytování v Kalábrii
Fotky z Kalábrie                   

Dovolená Řecko

Počet návštěv Kalábrie:
Aktualizace: 11.4.2011
© 2006-2011
Vybrat si zájezd do Kalábrie můžete zde:

Dovolená Řecko